Чечельницька громада
Вінницька область, Гайсинський район

Аналіз регіонального ринку праці як механізм вдосконалення професійної майстерності

Дата: 07.12.2021 11:34
Кількість переглядів: 344

Фото без опису

 

Аналіз регіонального ринку праці як механізм вдосконалення професійної майстерності

 

Програма "EU4Skills: кращі навички для сучасної України" – це спільна програма ЄС та його держав-членів Німеччини, Фінляндії, Польщі та Естонії, тривалістю 5 років (2019-2023рр.), для підтримки реформи професійно-технічної освіти в Україні.

В рамках співпраці з реалізації програми EU4Skills з березня по листопад 2021 року у Вінницькій обласній службі зайнятості проводилось пілотне впровадження інформаційної системи аналізу та прогнозування регіональних ринків праці, яка складається з чотирьох основних блоків: 

  • аналіз статистичних показників регіонального ринку праці; 

  • опитування роботодавців щодо актуальних та перспективних кадрових потреб; 

  • опитування випускників, що навчались за кошти регіонального замовлення; 

  • проведення засідань експертних фокус-груп щодо перспектив розвитку окремих видів економічної діяльності.

За результатами проведеної роботи у Вінницькій обласній службі зайнятості зробили висновки щодо пріоритетних видів економічної діяльності регіону.

В процесі роботи була проаналізована співпраця роботодавців із навчальними закладами та можливості її покращення. На сьогодні найбільш дієвою формою співпраці є прийом учнів на практику. Проте, за результатами опитування, лише 20% роботодавців у цьому році використовували таку можливість. Потребують більш активного розвитку й інші форми співпраці роботодавців із навчальними закладами, які можуть принести дієвий результат, зокрема, співпраця щодо удосконалення навчальної програми, організація стажування викладачів, спільна робота над освітніми та професійними стандартами, дуальна форма навчання.

В опитуванні випускників, що навчались за кошти регіонального замовлення, взяли участь 1,3 тис. осіб. Під час опитування зясовували питання працевлаштування випускників за здобутою професією, використання в роботі набутих в процесі навчання компетенцій. Це дало можливість зробити висновок, що більшість випускників (68%) використовують в практичній діяльності набуті ними теоретичні знання. Найбільший рівень відповідності навичок та кваліфікацій випускників потребам ринку праці спостерігається серед професій будівельної галузі, металообробки та машинобудування, залізничного транспорту.

В опитуванні роботодавців взяли участь 1,7 тис. роботодавців. По завершенню опитувань були проведені засідання експертних фокус-груп з основних видів економічної діяльності підприємств регіону. За підсумками визначені тенденції попиту роботодавців на професії, навички та кваліфікації в межах окремих видів економічної діяльності, найбільш затребувані професії та компетентності працівників для підприємств даного виду економічної діяльності, основні невідповідності між підготовкою кадрів та потребами роботодавців у навичках та кваліфікаціях.

Отже, висновки, отримані в результаті аналізу регіонального ринку праці в рамках програми "EU4Skills: кращі навички для сучасної України" свідчать про те, що структура зайнятості в регіоні за роки, охоплені дослідженнями, не зазнає істотних змін. Виходячи з пріоритетів економічного розвитку, у перспективі можна очікувати скорочення зайнятості у сільському господарстві. Водночас у найближчі роки сільське господарство, а також промисловість, торгівля й транспорт будуть основними секторами зайнятості регіону.

Останніми роками спостерігалася достатньо позитивна динаміка на ринку праці. Однак, у період коронавірусної кризи, відбулося скорочення кількості вакансій та збільшення кількості безробітних. За результатами досліджень, кількість випускників ЗП(ПТ)О скорочується, водночас скорочується кількість безробітних, що проходили професійне навчання.

В регіоні спостерігається дефіцит робочої сили за основними професійними групами: кваліфіковані робітники сільського та лісового господарства, кваліфіковані робітники з інструментом тощо, який з урахуванням впливу основних міграційних тенденцій буде посилюватися у перспективі.

Прослідковуються очевидні невідповідності (розриви) між обсягами професійної підготовки в структурі регіонального замовлення та потребами ринку праці. Це вимагає систематичного коригування структури регіонального замовлення, проведення щорічного аналізу регіонального ринку праці з різних джерел. Обґрунтоване та коректно сформоване регіональне замовлення на підготовку фахівців з робітничих професій  це забезпечення галузей економіки кваліфікованими кадрами, зайнятість та добробут населення.

 

Детально ознайомитись з результатами дослідження можна тут https://cutt.ly/qYkZKFn

 

 

Відділ статистики та прогнозування Вінницького обласного центру зайнятості, 612-654


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь