Відповідальність за колабораціонізм

Дата: 10.06.2022 12:47

З набранням чинності Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України про встановлення кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність” 15 березня до Кримінального кодексу України були внесені відповідні зміни, а саме Кодекс було доповнено новою статтею 111-1, яка так і називається «Колабораційна діяльність”. Якщо простими словами говорити, колабораціонізм – це співпраця громадян держави з ворогом для забезпечення інтересів ворога та заподіяння шкоди власній державі. Але у контексті змін до Кримінального кодексу України, звичайно, визначаються дії, які для громадян України вважаються колабораціонізмом, і конкретно Кодекс визначає відповідальність за вчинення таких дій.

Якщо ми говоримо про відповідальність, яка встановлена новою статтею 111-1 Кримінального кодексу, то за дії, про які ми вже говорили, передбачено різні види покарань, що можуть застосовуватися до громадян України. Відповідальність залежить від тяжкості правопорушення. Це можуть бути: позбавлення права обіймати певні посади або позбавлення права займатися певною діяльністю, виправні роботи,  арешт, штраф, позбавлення волі на строк до 15 років та довічне позбавлення волі. Тут ідеться про випадок, коли колабораційна діяльність призвела до загибелі людей або настання тяжких наслідків. Тобто, в залежності від кожного конкретного випадку може визначатися різний вид покарання за такий злочин. Рішення прийматимуть органи судової влади, розглядаючи конкретну справу і оцінюючи конкретні відомості, докази.

Прокурор Бершадського відділу

Гайсинської окружної прокуратури                                                   Юрій ПРОЛЄЄВ