ОЗНАЙОМЛЕННЯ ЩОДО ВИКОНАННЯ БАТЬКІВСЬКИХ ОБОВ’ЯЗКІВ БАТЬКАМИ АБО ОСОБАМИ, ЯКІ ЇХ ЗАМІНЮЮТЬ
ОЗНАЙОМЛЕННЯ
ЩОДО ВИКОНАННЯ БАТЬКІВСЬКИХ ОБОВ’ЯЗКІВ БАТЬКАМИ АБО ОСОБАМИ, ЯКІ ЇХ ЗАМІНЮЮТЬ
Батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування. ч. І cт. 18 Конвенція про права дитини.
Стаття 51 Конституції України. Батьки зобов’язані утримувати дітей до їх повноліття.
Стаття 150. Сімейного кодексу України. Обов’язки батьків щодо виховання та розвитку дитини:
- Батьки зобов’язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім’ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини.
- Батьки зобов’язані піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
- Батьки зобов’язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
- Батьки зобов’язані поважати дитину.
- Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов’язку батьківського піклування щодо неї.
- Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини.
- Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Обставини, які можуть бути розцінені як загроза життю та здоров’ю дитини:
- незабезпечення дитини належним харчуванням, необхідною медичною допомогою, відповідним для віку доглядом;
- залишення дитини віком до семи років або дитини у безпорадному стані ( хворої, з обмеженням життєдіяльності тощо ) в приміщенні, громадському або іншому місці без нагляду осіб, які досягли 14 років;
- залишення дитини віком до десяти років більше ніж на півгодини на вулиці без відповідного для природно-кліматичних умов одягу або без дотримання відповідного для віку температурного режиму;
- залишення дитини під наглядом осіб з наявними ознаками алкогольного чи наркотичного сп’яніння, перебування під дією психоактивних речовин, вираженого психічного розладу;
- - невідкладним станом батьків дитини, що є прямою загрозою їх життю та здоров’ю або їх оточенню;
- обставинами стихійного лиха, техногенних аварій, катастроф, воєнних дій, збройних конфліктів тощо.
ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ!
За невиконання або неналежне виконання обов’язків щодо виховання дітей батьки можуть бути притягнені до різних видів юридичної відповідальності.
Адміністративна відповідальність
Стаття 184. Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 – 212-21). Ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей – тягне за собою попередження або накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Кримінальна відповідальність
Стаття 150–1 Кримінальний кодекс України. Використання батьками або особами, які їх замінюють, малолітньої дитини для заняття жебрацтвом (систематичного випрошування грошей, речей, інших матеріальних цінностей у сторонніх осіб) – карається обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк.
Стаття 166. Кримінальний кодекс України. Злісне невиконання батьками, опікунами чи піклувальниками встановлених законом обов’язків по догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлена опіка чи піклування, що спричинило тяжкі наслідки, – карається обмеженням волі на строк від двох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.
Стаття 304. Кримінальний кодекс України.
- Втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність, у пияцтво, у заняття жебрацтвом, азартними іграми – карається позбавленням волі на строк від трьох до семи років.
- Ті самі дії, вчинені щодо малолітньої особи або батьком, матір’ю, вітчимом, мачухою, опікуном чи піклувальником, або особою, на яку покладено обов’язки щодо виховання потерпілого чи піклування про нього, – караються позбавленням волі на строк від чотирьох до десяти років.
Батьки несуть відповідальність за вчинки своїх дітей